15. června 2013

Bohové Olympu - Proroctví

Největší obrázek výrobku Bohové Olympu – Proroctví

Základní informace 


 • Autor: Rick Riordan
 • Žánr: Fantasy, řecká mytologie
 • Rok vydání: 2012 
 • Série: Bohové Olympu#1
 • Anotace: Vítejte zpátky v Táboře polokrevných! Volné pokračování napínavé dobrodružné série Percy Jackson právě začíná!

  Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu? 

  Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem. Pořádný malér ale je, když spolužáky nepoznáváš, nevíš ani, kdo jsi sám, a netušíš, jak ses tam vůbec ocitl! A to všechno je jenom začátek, protože na výletě v Grand Canyonu se začnou dít vážně strašlivé věci…

Postavy

 • Jason: Rozený vůdce, který si ale bohužel nepamatuje, kdo je. Bylo zajímavé sledovat, jak si snaží vzpomenout na svůj minulý život, protože tuší, že je to něco hodně důležitého. Nevadil mi, ale mezi mé oblíbené postavy bych ho asi ale také nezařadila.
 • Piper: Dcera Afrodity a filmové hvězdy. Krásná a navíc chytrá. Už od začátku mi přišla sympatická a postupně se mi zamlouvala čím dál, tím víc.
 • Leo: Piper byla sice sympatická, ale nejlepší postavou pro mě byl bezesporu Leo. Trochu střelený, ale jeho hlášky prostě neměly chybu.
Postavy se mi moc a moc zamlouvaly, každý byl úplně jiný, každý, mimo záchrany světa, řešil svoje problémy. Což by možná mohlo vyznít trochu rušivě, ale autor je naštěstí udržel ve snesitelné míře, takže to jen dokreslovalo rozdílnost postav. 


Styl autora


Psáno v er-formě, ale střídaly se pohledy všech třech hlavních postav. Podle toho, na koho se autor zaměřil, pojmenoval kapitolu, což je možná trochu zbytečné. Neřekla bych, že by někdo bez toho nepoznal, koho zrovna sleduje. Ale to je jen taková drobnost.

Možná by mohl být rozjezd trochu živější, ale na konci o nějakou akci není nouze, takže jsem si trochu nudnější začátek bohatě vynahradila. Na druhou stranu se nejednalo o první půlku, ale jen prvních pár kapitol, tudíž žádná katastrofa.

Hodnocení


Začneme tradičně tím, proč jsem se vůbec do knížky pustila. O sérii Percy Jackson a Ricku Riordanovi jsem četla spoustu chvály a když se k tomu navíc přidal název Bohové Olympu, byla kniha k recenzi vybrána. Jen abych vysvětlila, co mě tak zaujalo na názvu. Už jsem to tu, myslím, psala, ale kdo si pamatuje každou blbost, co jsem napsala, že? Tak teď už k věci, líbí se mi a vždycky se mi hrozně líbila řecká mytologie, s radostí tedy sáhnu po každé knížce, kde by se mohla vyskytovat.

Obvykle mi nedělá problém, zda se knížka líbila, nebo ne, případně vyjmenovat všechny plusy a minusy, ale přiznám se, že teď vážně netuším. Úplně první dojem byl: "Nelíbilo, ztráta času." Když jsem se ale nad tím trochu zamyslela, nenašla jsem žádný důvod, proč by se mi to mělo vlastně nelíbit. 

Příběh je krásně propracovaný stejně jako postavy. Čtivost knížce také nemůžu upřít. Akce. Celkem vtipné.

Jedna věc, která se mi vážně nelíbila se ale našla. Obálka. Já mám osobně nejraději úplně jednoduché, ale dobrá, to je už věc názoru. Na tom, že by měla korespondovat s obsahem, se ale asi shodne většina. Jistě, já si to taky myslím. Ale proč mi proboha obálka musí spoilerovat děj!?

Vlastně ještě jedna. Jak to už v mých recenzích bývá, zase si jednou postěžuji na překlad. Původní název je Heroes of Olympus - Lost hero. Proroctví místo Lost hero beru, možná mi dokonce přijde trochu výstižnější než originál. Ale proč místo hrdinů dávají bohy, když o bozích to víceméně není? Opravdu nechápu.

Takže shrnutí... Kdybych dělala zcela objektivní recenzi, tak musím říct, že je to skvěle napsaná kniha a prakticky se jí nedá nic vytknout. Protože se ale jedná o zcela objektivní recenzi na mém blogu, myslím si, že si můžu dovolit vložit do hodnocení trochu svého osobního pocitu. A mně se z neznámých důvodů zrovna dvakrát nelíbila. Dávám tedy po dlouhém rozmýšlení číslo sedm.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

2 komentářů:

Maruška řekl(a)...

Já na takovou četbu nikdy moc nebyla, takže tuto knížku si od tebe asi nepůjčím. Už sem ti říkala, že bys byla velice hodná, kdybys mi půjčila HG? :) Docela by měš zajímala knížka, i když už jsem viděla film, no jo. :D
Já už chci taky s někým spolupracovat, sakra. :D

Katie řekl(a)...

HG ti klidně půjčím, jen nevím kdy, když už se ve škole neukážeš.:-)